Neden Porselen Mutfak Tezgahı Seçmeliyim ?

Hem granit hem de mermer tezgahlar, yaşam alanlarındaki güzel görünümlerini senelerce koruyabilirler. Doğal olarak herkes kendi zevkine uygun, şık bir mutfağa sahip olmak ister. Mutfak tezgahı, mutfakta şıklığını tamamlayan önemli bir unsur olduğundan mutfak tezgahı seçimi de önemlidir. Bu durumda mutfak tezgahı için mermer mi granit mi ikilemi arasında kalmanız da oldukça normaldir. Ayrıca mutfak tezgahı değiştirmek hem zahmetli hem de maliyetli bir iştir. Dolayısıyla seçim yaptıktan sonra karar değiştirmek sizi daha çok yorar.

Bu yüzden mutfak tezgahı değiştirme konusunda karara varmadan önce mermer ve granit farkı ile iki malzemenin de artıları ve eksilerini bilmek önemlidir. Peki, granitle mermer arasındaki fark tam olarak nedir?

Granit ve Mermer Arasındaki Fark Nedir?

Öncelikle granit ve mermeri tanıyalım. Mermer tipik olarak damarlı ve sade, granit ise kristalize ve gösterişli bir görünüme sahiptir. Bunların her ikisi de gözenekli, püskürük doğal taşlar kategorisindedir. Granit, magmatik bir kayadır ve oldukça dayanıklı, temizlenmesi görece daha kolay olan doğal bir taştır. Mermer, yer kabuğundaki tektonik kayma nedeniyle yoğun basınç ve ısıya maruz kalan kireçtaşından oluşur.

Turunçgiller, sirke, şarap, domates gibi yiyeceklerin yanı sıra bazı temizlik ürünleri de dahil olmak üzere asitlere karşı duyarlıdır. Her iki taş da oldukça iyi dayanıklılık sunar. Peki, bu durumda hangisini tercih etmeliyiz? Mermer mi granit mi? Gelin konuyu biraz daha detaylı bir şekilde inceleyelim.